
Veszprém
Při úpatí již. pásma Bakoňského lesa vyrostl na pěti pahorcích VESZPRÉM (česky dříve též VESPRIM, 63100 obyv.), správní středisko stejnojmenné župy je vzdálen 110 km zjz. od Budapešti, resp. 44 km záp. od Székesfehérváru.Území kolem dnešního města bylo osídleno nepřetržitě od mladší doby kamenné. Z římského období byla v blízké lokalitě Baláca-pusz[a (u obce Veszprémfajsz, asi 7 km již.) odkryta velká vila s 32 místnostmi (velké mozaiky a další nálezy jsou v Bakoňském muzeu). Po Římanech se zde vystřídali Hunové, Avaři a Slované, kolem r. 800 byl Veszprém centrem nejvýchodnější provincie francké říše. V první polovině 9. stol. patřilo zdejší území k Pribinovu knížectví, po jehož vyvrácení připadlo Velkomoravské říši. Patrně již od konce 10. stol. tu bylo biskupství, od počátku 11. stol. také sídlo uherských královen. Za mongolského vpádu (1241), pozdějších vnitřních rozbrojů (1276), při požáru (1382) a za tureckých válek bylo město několikrát zničeno, Turci je okupovali v 1. 1552-1566,1594-1598 a 1605 až 1683. Pro podporu Rákócziho povstání bylo vypleněno císařským vojskem a jeho hrad na příkaz vídeňské válečné rady demolován (1702). V 18. stol. byl Veszprém obnoven jako správní a hospodářské středisko župy. Dnes má průmysl chemický, strojírenský a textilní, zřízením vysoké školy chemické (1949) a výzkumných ústavu se stal vědeckým centrem chemie a petrochemie v MLR. Na starou tradici navazuje každoroční hrnčířský trh (fazekasvásár, počátkem srpna).

S barokním domem řádu piaristů (č. 10, 18. stol.) souvisí klasicistický piaristický kostel (piarista templom, 1828-1833), ve dvoře řádového domu je vidět část hradební zdi (várfal). Rozlehlý barokní biskupský palác (půspóki palota, č. 16) postavil Jakab Fellner v letech 1765-1776 na místě někdejšího paláce královen, z jeho terasy nad hradební zdí) je výhled na vých. část města. V několika místnostech paláce je sbírka církevního umění (egyházi gyujtemény, přístupná jen na povolení, zprostředkuje je Ibusz). Součástí původního středověkého paláce byla dvoupatrová kaple sv. Gisely v přechodném románsko-gotickém slohu (Szent Gizella kápolna, 13. stol.), obnovená v 1. 1723 a 1747 (horní patro strženo 1766), fresky vykazující byzantský vliv patří k nejstarším dochovaným nástěnným malbám v MLR. Vedle kaple je hradní studna (várkút, 26 m hluboká). Proti paláci stojí barokní františkánský kostel sv. Štěpána (Szent István ferences templom, 1723-1730).

Tolbuchinova ulice končí u vyhlídkové terasy (kilátóterasz), ze které je pohled do údolí a na sev. část města. Na 150 m dlouhý a 46 m vysoký viadukt z r. 1938, na terase stojí sousoší krále Štěpána I. a jeho manželky Gisely.
Z nám. Szabadság tér vede úl. Kossuth Laj os utca vých. směrem k novodobému obchodnímu centru. V parku jz. od náměstí je pomník V. I. Lenina (Leninszobor) památník Republiky rad (Tanácskóztársaság emlékmú). V blízkém Leninově háji (Lenin-liget, již. od nám.) je Bakoňské muzeum (Bakonyi Muzeum) s předhistorickými, národopisnými a uměleckými sbírkami (mj. římské mozaiky 33 a 60 m2 z lokality Baláca-puszta), vedle muzea stojí Bakoňský Bakonyház), ukázka lidové architektury ze začátku 9. stol. (se zařízením). Na vrchu Kálvária-hegy (záp. od muzea) byly objeveny základy kostela sv. Mikuláše (Szent Miklós templom, 13. stol.), na hřbitově (temetó, jv. od muzea) je klasicistická kaple (témetókápolna).
Při úl. Traktor utca (v údolí říčky Sed, pod sz. srázem Hradního kopce) byla r. 1966 stavebně zajištěna zřícenina kláštera (kolostorrom, založen 1240, zničen v 16. stol.). Další, tzv. údolní klášterní zřícenina (vólgyi kolostorrom, 14. stol.) je při úl. Sallai Imre utca (asi 1,5 km záp. do předchozí zříceniny), klášter řeckých jeptišek tu koncem 10. stol. založila kněžna Sarolta (matka Štěpána I.), r. 1031 v něm bylo zhotoveno mešní roucho, užívané jako korunovační plášť uherských králů. Z klášterní zříceniny byl od r. 1747 brán materiál na stavbu protějšího jezuitského kostela (jezsuita templom), který však nebyl dostavěn. Dále záp. směrem leží zábavní park. V údolí říčky se dochovaly staré vodní mlýny (vízimalom).
Zvětšit mapu
include "../menu.inc"; ?>
include "../reklamadole.inc"; ?>