maďarsko vlajka

Termální lázně

Maďarsko znak

Návštěva Lázní

lázně szechenyi Jako „léčebné lázně“ se označují ty, které mají alespoň jeden pramen prohlášený ministerstvem zdravotnictví za léčivý. Poskytují léčebné pobyty a služby, při kterých pacienti potřebují lékařskou prohlídku a předepsaný postup ozdravných procedur. Obvykle je pro tyto klienty vyhrazena zvláštní oddělená část lázní. Vedle toho lázně poskytují i preventivní péči a služby (masáže, sauna, zábaly), které využívají návštěvníci volně a podle toho, jak sami uznají za vhodné. Lázně většinou nepovolují vstup domácích zvířat, pokud se ale nemůžete od svého miláčka odloučit, můžete si nechat zhotovit kopii zvířecího mazlíčka.

Termální lázně jsou založeny na horkých pramenech, které nemají certifikaci léčivé vody, ale umožňují preventivní péči podle volby návštěvníků - obvykle jde o bazény s různě teplou vodou. Jejich součástí bývají tzv. „zážitkové lázně“ označované také jako wellness, fitness apod. K dispozici zde jsou různé bazény s vodou tryskající k vířivým masážím, s vlnobitím, perlivou vodou, různými sprchami, vodními tryskami, ale i plavecké bazény, bazény pro společný tělocvik, se skluzavkami a dětskými prolézačkami. Specializované lázně s velkými „adrenalinovými“ skluzavkami a dalšími zábavami se v Maďarsku nazývají Aqualand. Součástí termálních lázní bývají travnaté plážové prostory Strand. Existují i lázně, které jsou vlastně jen plaveckým bazénem bez termální vody a pouze s letním provozem, například u Balatonu.

Každé termální lázně, a jsou jich desítky, si organizují provoz samy, podle svých potřeb. Všeobecně se dá říci, že u vchodu je denní pokladna, kde si návštěvníci kupují denní (nebo vícedenní) vstupenky. V létě bývá otevřen také další „letní vchod“. Za „denní“ (normální) pokladnou bývá obvykle druhá, kde se dají zakoupit další služby (například masáž, perličková koupel, sirná koupel, sauna, solárium atd.).

Návštěvníci, kteří si další služby nepřikoupí, pokračují dál k šatně, pokud existuje (pultová šatna, skříňky s klíčem apod.). Někdy se vybírá vratná záloha za klíč od skříňky. Pokud taková šatna není, pokračují návštěvníci dál na pláž, kde mohou zabrat volnou lavičku, položit deku na trávník nebo si půjčit lehátko (obvykle se za něj platí). Na odložené věci doporučujeme vzít si s sebou tašku nebo aspoň igelitový pytlík.

V bazénech s termální vodou, kterých bývá větší počet a které jsou odstupňované podle teploty, se návštěvníci mají pohybovat pomalu, relaxovat, respektovat klid ostatních. V těchto bazénech není žádoucí cákání a pokřikování. Pro plavání jsou určené jiné, plavecké bazény. Není vhodné brát si do vody prsteny, řetízky, náušnice - působením termální vody s rozpuštěnými minerály mohou ztratit lesk. Rovněž plavky doporučujeme ze stejných důvodů spíše starší. Naopak lze poradit sandály na nohy a v zimě župan.

Doba prvního pobytu v termální vodě by neměla přesáhnout 20-30 minut a je třeba sledovat čas, protože koupel přináší tělesnou únavu. Po výstupu z termální vody je dobré se osprchovat, z vody se sráží rozpuštěné léčivé soli a bahno, zašpinili byste si ručník. Pak následuje relaxace v trvání asi jedné hodiny před dalším půlhodinovým vstupem do bazénu. Tak lze pohodlně strávit celý den, pokud ovšem nevyužijete potěšení ze „zážitkových“ atrakcí.

Při preventivně ozdravném pobytu není nic organizováno, nevyžaduje se lékařská prohlídka, každý si organizuje svůj čas, jak mu vyhovuje.
br /> V lázních poskytuje obvykle své služby řada restaurací, kiosků a bufetů s lehkým občerstvením za přijatelné ceny. Parkoviště u lázní jsou obvykle placená, asi 500 Ft. za den.

U větších lázní bývá často kemp a mnoho domů v okolí nabízí ubytování v ceně 5 000 až 7 000 Ft. za pokoj, v některých případech i s volným vstupem do lázní. Nocleh v průměrném hotelu příjde asi na 15 000 Ft. za dvoulůžkový pokoj. Hotely při lázních obvykle rovněž umožňují přímý vstup do lázní.

Termální lázně a koupele


S
Zvětšit mapu