
Esztergom (Ostřihom)
Pro českého turistu je vstupní branou do Dunajského ohbí zpravidla ESZTERGOM (OSTŘIHOM, 31900obyv.). Leží nad pravým břehem Dunaje, 46 km sz. od Budapešti, v místě je hraniční přechod z SR Štúrovo/Esztergom (převoz přes řeku).Ostřihom patří k nejstarším maďarským městům a hrál významnou roli v dějinách země. V městě, osídleném od 4. stol. př. n. 1. Kelty, založili Římané počátkem 2. stol naší éry kastel Solva Mansio, císař Marcus Aurelius zde a na blízkém dnes slovenském území napsal kolem r. 167 část svého filozofického díla Hovory k sobě. Kolem r. 800 tu byl nejzažší opěrný bod francké říše, z jeho názvu Osterringum (= východní pevnost) byl odvozen středověký název Strigonium i dnešní maďarské a české pojmenování města. Po příchodu Maďarů do země zaujal oblast kolem Ostřihomu knížecí kmen Arpádovců, kteří si postupné podmanili ostatní maďarské kmeny. Kolem r. 973 zde založil svou rezidenci kníže Gejza (Géza), kterého r. 984 navštívil pražský biskup Vojtěch. Kolem r. 975 se zde narodil Gejzův syn Vajk, později pokřtěný jménem Štěpán (István) a r. 1001 korunovaný na prvního uherského krále, v témže roce tu bylo založeno arcibiskupství. Vytvořila se tak dvě centra: na Hradním vrchu královská rezidence, pod ním při říčním ramenu Malý Dunaj (Kis-Duna), sídlo arcibiskupské. Arcibiskup Serafin tu v r. 1099 vysvětil na kněze českého kronikáře Kosmu. Po zničení za mongolského vpádu (1241) byla královská rezidence přenesena do Budína a Ostřihom se stal církevním majetkem.

Podél levého (již.) boku dómu se vchází do areálu hradu (var), zachované části jeho opevnění pocházejí z 12. a 14. stol. Nejvýznamnějším exponátem hradního lapidária (Robert, před královským pačem) jsou zlomky tzv. Krásné braný (Porta speciosa, 12. stol.), která je portálem vojtěšského kostela. Většina částí ze sutin vykopaného královského paláce (kiralyi palota, založen v 11. stol.) pochází z doby krále Vojtěcha III. (III. Béla), v té době vznikla i románská královská kaple (királyi kápolna), jejíž klenba patří k nejstarším ranně gotickým dílům ve střední Evropě.

Malý okrouhlý kostel sv. Anny (Szent Anna-templom, nám. 19-es hósók tere) je klasicistická stavba z 1. 1828-1835, s ní sousedí barokní farní kostel Vodního města (Vízivárosi plébániatemplom, 1728-1738). V paláci (1800-1802) v blízké ulici Berényi Zsigmond utca č. 2 sídlí Křesťanské muzeum (Keresztény Muzeum), které má velkou sbírku malířství italského (13.-16. stol.), rakouského a německého (15.-16. Stol.) i maďarského (17.-18. stol.), v jeho kolekci pozdně gotické malby jsou i díla pocházející ze Slovenska.
Na nám. József Attila tér (při Malém Dunaji) se uchovala část středověké městské hradby (városfal) s baštou. Další část hradeb lemuje park při hlavním toku Dunaje. Zde také stojí pomník pólského krále Jana III. Sobieského (Sobieski-emlékmú), připomíná 2000 polských vojáků padlých při osvobozování města r. 1683. V dalším parku (při Malém Dunaji) je plovárna (uszoda) a parní lázně nitů ve 12. stol. první veřejné lázně v Uhrách. Centrem Vnitřního města (Belváros, již. od Vodního města) je nám. Széchenyi tér s barokní radnicí (tanácsház, č. 1; 17. A 18. stol., rokokové ozdobné prvky) a několika domy z 18. a 19. stol. Nedaleko stojí dva barokní kostely: farní (Belvárosi plébániatemplom, kolem 1757) a františkánský (ferences templom, kolem 1700). Na sev. konci říčního ostrova je převoz (kompátkelés) do slovenského Štúrova (hraniční přechod).
Fotoglerie Esztergom![]() |
---|
Zvětšit mapu
include "../menu.inc"; ?>
include "../reklamadole.inc"; ?>