
Debrecen
Správním střediskem hajduch-biharské župy je DEBRECEN (DEBRECÍN, 208900 obyv.), hospodářské a kulturní centrum celého Zátisí. Rozkládá se v částečně zalesněné písčité rovině, 227 km vých. od Budapešti (49 km již. od Nyíregyházy). Je sídlem průmyslu, Kossuthovy univerzity, samostatné lékařské fakulty a Vysoké školy zemědělské.
Své postavení si město udrželo i za turecké okupace Uher (Turci je obsadili r. 1555 a prohlásili za sultánův majetek). Odváděním poplatků tureckému pašovi, sedmihradskému knížeti i vídeňskému dvoru si Debrecín vykupoval poměrnou nezávislost, zprostředkováním výměny zboží mezi středoevropskými státy a Tureckem se vyvinulo významné obchodní středisko a v jedno z nejbohatších uherských měst. Po vypuzení Turků z Uher jeho význam poklesl. Za protihabsburských povstání v 17. a 18. stol. bylo město několikrát vypáleno císařským vojskem.
V Debrecíně se udaly dvě významné události novějších dějin. Za maďarské národní revoluce tu od ledna do května 1849 zasedal sněm, který 14. dubna prohlásil nezávislost Uher a sesazení Habsburků, revoluční domobrana (honvédi) držela město do 3. července, kdy je dobylo ruské vojsko. Za druhé světové války, v jejíž závěrečné fázi utrpěl citelné ztráty, patřil Debrecín k prvním maďarským městům osvobozeným od fašismu (Rudá armáda do něho vstoupila 19. Října 1944), 21. Prosince 1944 tu bylo ustaveno Prozatímní národní shromáždění, o dva dny později první maďarská demokratická vláda.
Nový rozvoj nastal výstavbou socialismu. K dřívějším průmyslovým závodům (mlýny, pivovar, zpracování tabáku) přibyla další výroba potravinářská (konzervárny), chemická, farmaceutická (podnik Biogal), konfekční, dřevařská i strojírenská (stroje, přístroje, zdravotnická technika, valivá ložiska). Každoročně 20. srpna se zde koná Květinový karneval (Virágkamevál).

Barokní je také tzv. Malý kalvínský kostel (Református kistemplom, 1719-1726), romanticky upravený r. 1876, kostelní poklad (kincs) na sousední faře (plébánia) má zlatnické práce z 16. a 17. stol. Restaurace Stará pošta (Régi posta), č. 6 v odbočující ulici Széchenyi utca, je v nejstarším dochovaném debrecínském domě (konec 17. stol., pozdější přestavby), v listopadu 1714 v něm přespal švédský král Karel XII.
y r. 1849 uloženy korunovační klenoty, na jejím průčelí je starý uherský znak. Od radnice (Csokonai Színház, 1861-1865), je ozdobena sochami šesti maďarských básníků a dramatiků. V Kossuthově úl. je rovněž dům č. 18 (1826) s arkádovým dvorem a památník sovětských tankistů.
Tradiční hotel Zlatý býk, v sev. části třídy Rudé armády (Aranybika, č. 11-15), připomíná jméno někdejšího majitele Jánoše Biky (bika, býk), dnešní stav budovy je z r. 1914 (boční křídlo 1976). Proti hotelu stojí památník Osvobození (Felszabadulás emlékmú).

Za Velkým kostelem, na náměstí Kalvín tér, stojí klasicistická budova kalvínské koleje a gymnázia (református kolegium es gymnázium, 1803-1816, dostavba 1870-1874), je v ní mj. knihovna (kónyvtár, 300 000 svazků) a sbírka církevního umění (egyházi gyůjtemény). V1. 1849 i 1944 zasedalo v koleji Národní shromáždění (zasedání, které r. 1849 sesadilo Habsburky, se však konalo ve Velkém kostele). Na Kalvínově náměstí jsou pomníky Štěpána Bočkaje, učitelů odsouzených císařskou vládou v r. 1673 na galeje (gályarabok emlékoszlopa) a debrecínského rodáka, básníka Mihálye Csokonaiho Vitéze (žil 1773-1805). Na blízkém malém náměstí Déri tér stojí stejnojmenné muzeum (Déri Muzeum, nazvané podle zakladatele), v budově z 1. 1926 až 1929 je mj. obrazová galerie, antická a východoasijská sbírka, nálezy z období tzv. stěhování národů a velká kolekce plášťů hortobáďských pastevců. Před muzeem jsou alegorické plastiky archeologie, vědy, umění a národopisu, v parku sv. od muzea pomník V. I. Lenina.
Z Kalvínova náměstí vede sev. směrem úl. Péterfia utca a na ni navazující ulice k Velkému lesu. V klasicistickém domě č. 28 v úl. Péterfía utca (kolem 1810) je pamětní síň debrecínského rodáka, sochaře F. Medgyessyho (Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum, žil 1881-1958).
Parkově upravený Velký les (Nagyerdó, 2300 ha) je rozsáhlým rekreačním areálem, patří k němu zábavní park (vídám park), nevelké zoo (állatkert), botanická zahrada (botanikus kert), rybník s půjčovnou loděk, několik hřišť, přírodní scéna (szabadtéri színpad) aj. V lese jsou rovněž univerzitní budovy a kliniky, léčebné lázně (gyógyfurdó, jodobromitá voda teplá 63 °C) a koupaliště (strandfiirdó).
Zvětšit mapu
Szeged Debrecen Szolnok Tokaj Eger |
Pécs Sopron Veszprém Ostřihom Visegrád |
Pocasí Maďarsko Termální lázně Mapa Maďarsko Dovolená v Maďarsku |
Památky Budapešť Dovolená Budapešť Ubytování Budapešť Doprava Budapešť Nákupy v Budapešti |
include "../reklamadole.inc"; ?>